Strategie Škoda Auto zaměřit svůj brand na levná auta je správná a zisková

Každý, koho zajímá strategie nebo branding, si posledních 30 let musel říkat, Volkswagen Group má problém z hlediska brand managementu.

Přitom zpočátku tomu tak nebylo. Když Volkswagen Group v roce 1991 kupoval Škodovku, vyráběla jediné auto: Favorit. Konkurencí Favoritu byl Volkwagen Golf a Lada Samara. Tedy levná auta.

Foto: Milan Stafa, Wikipedia,

Tehdejší strategie koncernu Volkwagen Group tedy byla jasná: Škoda bude vyrábět levná auta a bude konkurovat jiným autům z Východu.

Strategie a brand management Volkswagen Group se Zobrazit více

Zdroj: https://robertnemec.com/strategie-skoda-levny-brand/

      

Jak digitalizovat české školství za 0,4 % státního rozpočtu

„A jak teď vypadá škola?“ zeptal jsem se svého bratra, který má tři děti. Nejstarší z nich už chodí do školy, nutno přiznat, že do té nejprestižnější a nejdražší v jejich krajském městě.

„Paní učitelka pošle každé ráno úkoly přes WhatsApp. My je uděláme, vyfotíme a pošleme zpět,“ odpověděl mi.

Když jsem o tomto zastaralém přístupu k výuce napsal na LinkedIn a proč je tak těžké přejít z offline výuky na online výuku, odpovídali mi lidé, že mnohé rodiny nemají notebooky nebo připojení k internetu. Vymyslel jsem tedy, Zobrazit více

Zdroj: https://robertnemec.com/digitalizace-ceske-skolstvi-notebooky/

      

8 tipů, jak pracovat z domu a nezbláznit se z toho

Jsme teď v trochu nezvyklé situaci. Víc lidí, než kdy dřív pracuje z domova a není jednoduché udržet se v dobré pohodě a pracovat tak, aby byl člověk sám se sebou spokojený. Tady je 8 rad, které by vás mohly inspirovat.

Ranní rituál

Někdo říká, že nejlepší productivity hack pro správné odstartování dne je ustlat si postel. Člověk to udělá hned jak vstane, udělá konkrétní práci a za 5 vteřin vidí výsledek, kdy se ze zmuchlaného bordýlku stane krásně urovnaná postel. Jak prosté.

Pro více endorfinu a větší nakopávací účinek ustelte postele všem v bytě nebo v domě. Já většinou Zobrazit více

Zdroj: https://robertnemec.com/8-tipu-na-praci-z-domu/

      

Jak nakopnout ekonomiku: Každému dát 10 000 Kč na okamžitou útratu

Cílem tohoto článku je představit jednoduchý, rychlý, levný, snadno realizovatelný a promyšlený plán, jak ihned po skončení opatření proti šíření koronaviru, který způsobuje COVID-19, nastartovat naši ekonomiku.

Budu rád za další komentáře, vylepšení nebo nalezení chyb v mých úvahách a propočtech.

Pokud se vám ten návrh líbí, prosím sdílejte se jej, ať se rozšíří mezi lidi a chytnou se toho politici. Sdílením si navíc ten článek uložíte k sobě na sociální síť, abyste se k němu mohli vrátit.

Problém: Propadnou se vaše mzdy, tedy i příjmy státu

David Marek z Deloitte odhaduje, že se HDP Česka propadne v roce 2020 o 10 %. Zobrazit více

Zdroj: https://robertnemec.com/10000-kazdemu-krize-koronavirus/

      

J. P. Morgan a Deutsche Bank: Druhé čtvrtletí 2020 bude kvůli koronaviru katastrofa, třetí prudký růst

Dvě nové analýzy potvrzují můj včerejší článek, kde jsem na základě dat popsal, že v případě epidemií nastává prudký propad hospodářství, ale pak zase nastává prudký vzestup.

Nejprve se podívejme na analýzu investiční banky J. P. Morgan. Ta předpokládá v prvním a druhém čtvrtletí 2020 ohromný pokles, ve třetím čtvrtletí ale zase prudký nárůst.

Deutsche Bank předpokládá také velký pokles ve druhém čtvrtletí. I když nezmiňuje třetí a čtvrté čtvrtletí Zobrazit více

Zdroj: https://robertnemec.com/q2-pokles-q3-rust-koronavirus/

      

Jak dlouho bude trvat finanční krize koronavirus – zkušenosti z jiných krizí

NCoV20200209 Hubei China ROW cases

Předem je potřeba říci, že u většiny předpovědí se my lidé mýlíme. A v aktuální krizi způsobené koronavirem COVID-19 je příliš mnoho faktorů. Přesto zkusme odhadnout budoucí vývoj na základě dostupných dat. Přesto upozorňuji, že se mohu mýlit:

Zjednodušeně a stručně řečeno: Velká část firem musí čekat následující tři měsíce s propadem tržeb.

Bude-li kolem 30. března 2020 počet denních nakažených již jenom v jednotkách denně, dá se očekávat rychlejší oživení.

V letošním roce Zobrazit více

Zdroj: https://robertnemec.com/jak-dlouho-krize-koronavirus/

      

Proč máme strach (nejen z koronaviru) a jak sledování médií vytváří náš strach

Asi mám koronavirus,“ blesklo mi hlavou, když jsem přednášel na mém školení financí v marketingu. Domníval jsem, že mám zvýšenou teplotu a jako by mi bylo blbě.

„Cha, cha, to by byla sranda,“ říkal jsem si. „Píšeš o tom, jak nízká je pravděpodobnost získat koronavirus v Česku a nakonec budeš první v Česku,“ říkal jsem si tehdy.

Přesto mě zachvátila panika. I když pravděpodobnost, abych já byl „patient zero“ v Česku, byla mizivá. Jenže naše staré části mozku, které Zobrazit více

Zdroj: https://robertnemec.com/proc-mame-strach-koronavirus/

      

Víte, proč lidé reagují na koronavirus tak iracionálně?

V tomto článku se pokusím zkráceně, stručně a zjednodušeně vysvětlit některé jevy, které se objevují v souvislosti s koronavirem COVID-19, z hlediska psychologie a behaviorální ekonomie.

Proč lidé vykupují zásoby potravin v obchodech?

Jedním z důvodů, proč lidé „iracionálně“ vykupují zásoby v obchodech kvůli koronaviru, je to, že naše sázení má racionální prvky. Jsme ochotni podstoupit riziko, bude-li náš úsudek pravděpodobně správný nebo cena případného omylu je přijatelná (to je důležité) nebo pokud nám to ušetří hodně času a úsilí.

Cena případného omylu v případě trvanlivých potravin je nízká. Prostě pokud v dalších 14 dnech nevyhlásí kolem Prahy/Brna/Ostravy… neprodyšnou karanténu, spotřebujeme zásoby Zobrazit více

Zdroj: https://robertnemec.com/koronavirus-iracionalita-chovani/