Jak může malý affilák začít otáčet statisíce měsíčně v kampaních

Asi vás nepřekvapí, že velkým výdělkům v affiliate marketingu často předchází velké investice do propagace. Taky vás asi nepřekvapí, že pro velké hráče je snazší zůstat velkým hráčem, protože své velké zisky může ve velkém reinvestovat. Jak se ale k otáčení větších peněz dostat z pozice malého hráče?

V dnešním článku vám neřeknu víc, než vám řekne správně nastavená tabulka v Excelu. Přesto vám to pomůže uvědomit si finanční zákonitosti, o kterých se často nepíše. Natož pak o přístupu k osobním výdělkům.

Reinvestice nižších desítek % zastaví exponenciálu

Snad vás teď neodradí trocha jednoduché matematiky.

Dejme tomu, že máte pracovní příjem 20 tisíc korun Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/ZJl6qGoA5go/

      

Affiliate startupy

Affiliate marketing často uvádím jako skvělou příležitost naučit se prodávat, když ještě nemáte, co prodávat. Proto se taky řada úspěšných affiláků časem přesouvá k vlastnímu produktu, za který jim začnou platit zákazníci namísto affiliate programů. Třeba KetoMix. Není to ale jediné vyústění. Affiliate marketing nemusí být jen přechodná stanice. Můžete na něm postavit firmu.

Největší affiláci v česku už dávno nejsou jednotlivci. Stali se z nich velké firmy provozující velké projekty.

Typické affiliate firmy / větší projekty

Jako první vás asi napadnou:

Bariéry vstupu do online byznysu rostou

Tlak legislativy ukazuje, že online byznys dávno není divoký západ. Dlouho byl obor považován za o dost méně regulovaný. Úředníci mu nerozuměli. Vnímám, že tohle se poslední dobou hodně mění. Přichází jedno omezení za druhým. Některá omezení dávají smysl, jiná jsou zcela mimo selský rozum a některá existují vyloženě na míru konkrétním monopolům. Ale tak už to u regulací bývá.

I u obyčejného blogu vidím zvyšující se bariéru vstupu. Kdejaká mladá holčina by ráda blogovala, ale kvůli přísnějším zákonům raději udělá nejeden ústupek + nevědomky porušuje nejeden zákon. Už samotná složitost technické řešení láká k volbě nějaké klikací služby. Pak přijde Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/SZY4-pGzSu8/

      

Pozor na emoci, se kterou návštěvník přijde na web

Jsem v marketingu spíš technický typ. Nebo jsem býval. Začalo mi totiž vadit, že tvrdá čísla funnelu často nefungují. Třeba u A/B testů. Změříte, že jedna varianta dává dvakrát lepší výsledek, nasadíte ji a realita je jiná. Princip sice funguje, ale do hry vstupuje tolik faktorů, že málokdy nasimulujete stejné podmínky.

My marketéři se snažíme zjistit, kteří lidé odkud nakupují a na ty pak cílit. Můžeme se přetrhnout, ale čísla nezačnou fungovat, dokud nevezmeme v potaz i řekněme “měkké” části marketingu. Tedy jak se ti zacílení návštěvníci cítí, v jaké jsou fázi nákupního cyklu a co si zrovna myslí.

Web třeba může Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/ItoiwIaviOY/

      

Kdo by měl v affiliate síti určovat restrikce?

Affilák nemá v posledních týdnech na růžích ustláno. Ze strany inzerentů přichází jedna špatná zpráva za druhou. Poslední se týkaly problémů Zootu, razantního propadu provizních podmínek u Pneumatiky.cz a nejnověji aburdních podmínek inzerenta Lekarna.cz. Ten odmítá platit affilákům provize za přivedené zákazníky, kteří u něj nakoupili v posledních 2 letech. Na Twitteru se proto pochopitelně rozjela diskuze na téma podmínek a restrikcí inzerentů.

Restrikce

Jedna věc je, že ta omezení jsou mnohdy zcela absurdní a kontraproduktivní. Tady je možná na místě vyhrabat a oprášit můj 3 roky starý článek: Affilák není soupeř inzerenta. Uvedl jsem v něm pár příkladů Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/AYkcAG9ER0w/

      

Proč mi NEVADÍ nová možnost vypnutí webu z rukou policie

Od 1. února 2019 máme v českém právním řádu paragraf, který umožňuje policii za určitých podmínek nařídit hostingu vypnutí webu až na 90 dní.

Paragraf vyvolal několik reakcí, z nichž nejvíc se tématu věnuje hosting Wedos, který rád používám. Sepsal k němu několik článků, kde paragraf tvrdě kritizuje:

Wedos konstatoval, že je zvláštní, že téma nevyvolalo mezi internetovou veřejností žádnou diskuzi. Tak já teda Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/xg0xcd-sdXc/

      

Mladí influenceři zoufale postrádají vizi

Malý, ironický vtípek Youtuber Taryho na adresu malého klučiny stačil na to, aby se z prkotiny stalo téma českého influence marketingu. „Nemám drahé oblečení, ty máš málo peněz.“ Jasně, byl.. Já to vlastně vůbec nechci pitvat. To už za mě udělala doslova celá česká Youtuberská scéna, plus ještě Aktualne.cz, Blesk, nebo třeba HateFree.

Když jsem já chodil do školy, tohle by bylo něco, co by si druhý den spolužáci ani nepamatovali. Dnes je to ale kauza, která zasáhla a s každou reakcí znovu zasahuje statisíce lidí. Tím se z mého pohledu původně celkem obyčejné události Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/wM6G0dnCpU8/

      

Jak jsem v roce 2012 udělal na blogu svou dodnes nejdražší chybu

V roce 2012 jsem si zaregistroval doménu Affilak.cz a o dva měsíce později jsem na ní spustil magazín o affiliate marketingu. Pracoval jsem tou dobou jako affiliate manager a přišlo mi to jako dobrý nápad k propojení s komunitou a celým oborem. V roce 2017 jsem dokonce spojil magazín s osobním blogem, protože téma affiliate marketingu je se mnou a mou pracovní náplní úzce propojeno.

Za ty roky se z Affiláka stalo důležité oborové médium a ze mě specialista v tomhle úzce profilovaném segmentu. I když jsem neměl nijak zvlášť vysokou návštěvnost, začal jsem narážet na strop potenciálu čtenářů. Tedy alespoň Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/2FzoEvhtaI8/