Sněhulák: návod na jednoduchý business plán

Reading Time: 3 minutes

Nedávno jsem měl s přítelem své sestry takové malé sezení nad jeho podnikatelským nápadem. Chtěl vědět, co si o tom myslím a co bych mu poradil. Podobných rozhovorů už jsem zažil hodně. Vždy mají stejný scénář. Ten, kdo chce v podnikání začít, má poměrně přesnou představu o tom, co chce prodávat. Ale tím to končí.

Tehdy beru papír a tužku a kreslím sněhuláka.

byznys sněhulák

Představte si sněhuláka o třech koulích. Každá reprezentuje jednu otázku k byznysu.

Novoroční bilancování 2019/2020

Reading Time: 5 minutes

Každý prosinec mě přepadne chuť bilancovat. I když poslední roky vyhodnocuju a plánuju každý měsíc, ke konci roku je to vždy takové trochu jiné – intenzivnější.

Už několik dní mám rozepsaný tenhle report. A taky už 2 měsíce jsem nezveřejnil na blogu žádný článek. Dlužím vám hodně novinek.

eHUB -> Vodafone

Někdy v polovině roku mi napsal kamarád ohledně pracovní nabídky z Vodafonu. Kamaráda znám dlouhé roky z affil oboru. Dělali jsme spolu loni i pro PPF.

Pečlivě jsem jeho nabídku zvažoval. Šlo o pozici byznys ownera webu vodafone.cz, tedy mít zodpovědnost za výsledky webu a rozhodovat o tom, co Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/f4_NmvuthTQ/

      

Monetizace know how webu

Monetizace obecného webu

U monetizace affil webů se můžete dostat hned do několika pastí.

Jedna z nich je, že postavíte web kolem jednoho produktu a už nevyřešíte efektivní návštěvnost. Nikdo tam nebude chodit, nebo bude návštěvnost drahá a vy nic nevyděláte.

Další pastí je, když do textů nahážete odkazy, na které málokdo klikne a z nich málokdo nakoupí. Pak potřebujete obrovskou návštěvnost i na slabé výdělky.

Asi tušíte, že do spousty podobných pastí jsem se sám několikrát dostal. Z každé zkušenosti se snažím poučit a u dalšího webu se na to snažím jít chytřeji. Dnes vám vykreslím, s jakou monetizační strategií stavím svůj nejnovější Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/LuJxn_za8pE/

      

O přínosných webech a novém projektu

Přínosné weby

Prakticky od začátku mého fungování v oboru jsou obsahové weby jakousi modlou v kvalitě. Ostatní typy projektů jsou vnímány jako něco, co naopak dohání kvantitu. Inzerent chce pochopitelně kvalitní leady, objednávky, věrné zákazníky a ty chce ve velkém množství. Sítě pak žonglují s oříškem plnění obou požadavků.

Už nějakou dobu, hlavně teda když něco kupuju, rozděluju weby i jednotlivé články jinak. Na přínosné a nepřínosné. Zkrátka jestli přináší v čemkoliv nějakou přidanou hodnotu a jaká vlastně je.

Druhy přínosů

Přidaná hodnota může být různá. Je malá? To je třeba microsite s kalkulačkou výpočtu hrubé/čisté mzdy. Nebo může být velká. To jsou třeba různé Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/xiprrwWv-Ho/

      

Jaký byl první český HotDognet?

Na úvod, zatím jsem na žádném HotDognet srazu nebyl, protože se mi kvůli němu nechtělo na Slovensko. Proto jsem byl docela rád, že se poprvé uskuteční u nás a to dokonce přímo v sídle affiliate sítě eHub, kde to důvěrně znám. Organizaci si vzaly na starost obě sítě – Dognet i eHub společně. To mi přijde jako hezká ukázka spolupráce na trhu. Mnohem příjemnější, než číst nějaké hádky a útoky poslední dobou.

EHub, respektive jeho majitel Ondra Hájek, má k dispozici Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/pOGOl22WQoc/

      

Malé týmy chytrých lidí

Mám to štěstí, že jsem si osahal nejrůznější typy pracovních zkušeností. Myslím tím v malé firmě, na volné noze, ve vlastní firmě, ve středně velké firmě a dvakrát v korporátu. Pochopitelně jsem se nevyhnul srovávání. Neuměl bych říct, jaká forma je nejlepší. Všechny mají své světlé i temné stránky. Něco jsem ale vypozoroval. Cenné ponaučení, o které bych se s vámi chtěl podělit.

Než se dostanu k hlavní myšlence, povím vám pár menších poznatků, které mě k ní přivedly.

Všude, kde jsem pracoval a nebyl to můj vlastní byznys, jsem si představoval, že to tam vlastním. Vlastně jsem to dělal pokaždé, když Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/j1P4P5NuIlo/

      

Know how weby s návody typu „Jak na cokoliv“

Dlouhodobě přemýšlím o nějakém ultimátním affiliate webu, který by kombinoval výhody ostatních typů dohromady. Tenhle týden mě něco napadlo, tak se vám s tou myšlenkou svěřím.

Už nevím, jak přesně jsem na tu myšlenku přišel. Byl jsem někde v obchoďáku a žasl jsem nad nečí nechápavostí u nějaké samozřejmosti. Napadlo mě udělat jakýsi návod na praktický život formou knowledge base.

Tématická otevřenost

Začal jsem si představovat jakési kombo využívající výhod knowledge base affiliate webu a výhod obecnosti, jakou jsem popisoval u landing magazínu.

Představil jsem si nějakou kategorizaci podle životní fáze. Házel bych do nich všechno od uvazování kravaty po výběr Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/6Fdh6jUJV7k/

      

Jak po roce hodnotím svůj týdenní newsletter?

Všechny newslettery si čísluju od chvíle, kdy jsem je začal posílat pravidelně každý čtvrtek. Dostal jsem se k číslu 52. To znamená, že už je to rok, co vám posílám přehled týdne a nějaké své insighty pod názvem „střípky“. Rok už je slušná doba na nějaké to bilancování.

Pravidelnost

První, co musím při ohlédnutí zhodnotit, je pravidelnost. Za ty měsíce mi rychle došla důležitá věc. Díky newsletteru píšu pravidelně články. Není to naopak. Mám před svými čtenáři závazek, že každý čtvrtek dostanou oběžník. Abych ho poslal, musím do něj mít, co dát. Abych do něj měl, co dát, musím napsat alespoň jeden Zobrazit více

Zdroj: http://feedproxy.google.com/~r/affilak/~3/CMuetlpM66s/